Contact

Director's Office 1 (617) 495-2378

Curatorial Divisions

Division of Asian and Mediterranean Art / 1 (617) 496-9268

Division of European and American Art / 1 (617) 496-3671

  • Ethan Lasser
    Head, Division of European and American Art, and Theodore E. Stebbins, Jr., Curator of American Art
  • A. Cassandra Albinson
    Margaret S. Winthrop Curator of European Art
  • Susan Anderson
    Curatorial Research Associate
  • Alvin L. Clark Jr.
    Jeffrey E. Horvitz Research Curator, emeritus
  • Joachim Homann
    Maida and George Abrams Curator of Drawings
  • Erica Lawton
    Staff Assistant
  • Heather Linton
    Curatorial Assistant for Special Exhibitions and Publications
  • Sophie Lynford
    Rousseau Curatorial Fellow in European Paintings
  • Casey Kane Monahan
    Cunningham Curatorial Assistant for the Collection
  • William W. Robinson
    Consultative Curator of Drawings
  • Elizabeth Rudy
    Carl A. Weyerhaeuser Associate Curator of Prints
  • Joanna S. Seidenstein
    Stanley H. Durwood Foundation Curatorial Fellow
  • Miriam Stewart
    Curator of the Collection
  • Natalia Vieyra
    Maher Curatorial Fellow of American Art

Division of Modern and Contemporary Art / 1 (617) 495-2325

  • Lynette Roth
    Head, Division of Modern and Contemporary Art, and Daimler Curator of the Busch-Reisinger Museum
  • Michael T. Dumas
    Staff Assistant, Specialist
  • Makeda Best
    Richard L. Menschel Curator of Photography
  • Jessica Ficken
    Curatorial Assistant for the Collection
  • Lauren Hanson
    Stefan Engelhorn Curatorial Fellow in the Busch-Reisinger Museum
  • Bridget Hinz
    Curatorial Assistant for Special Exhibitions and Publications
  • Sarah Kianovsky
    Curator of the Collection
  • Katherine Mintie
    John R. and Barbara Robinson Family Research Fellow in Photography
  • Mary Schneider Enriquez
    Houghton Associate Curator of Modern and Contemporary Art
  • Gabriella Szalay
    Renke B. and Pamela M. Thye Curatorial Fellow in the Busch-Reisinger Museum

Division of Academic and Public Programs / 1 (617) 496-8736

  • Francesca Bewer
    Research Curator, Conservation and Technical Study Programs, Director of Summer Institute for Technical Studies in Art
  • Jeanne Burke
    Staff Assistant
  • Alexandra Gaydos
    Project Assistant, Summer Institute for Technical Studies in Art (SITSA)
  • Camran Mani
    Fellow in Academic & Public Programs
  • Laura Muir
    Louis Miller Thayer Research Curator for Academic and Public Programs
  • Erin Northington
    Assistant Director of Student Programs and Campus Initiatives
  • David Odo
    Director of Student Programs and Research Curator for University Collections Initiatives
  • Molly Ryan
    Programs Manager
  • Jen Thum
    Inga Maren Otto Curatorial Fellow

Research Centers

Archaeological Exploration of Sardis 1 (617) 495-3940

Center for the Technical Study of Modern Art 1 (617) 495-4591

Straus Center for Conservation and Technical Studies / 1 (617) 495-2392

  • Narayan Khandekar
    Director of the Straus Center for Conservation and Technical Studies and Senior Conservation Scientist
  • Ruby Awburn
    Paintings Conservation Fellow
  • Adam Baker
    Senior Conservation Technician
  • Alison Cariens
    Conservation Coordinator
  • Angela Chang
    Assistant Director, Conservator of Objects and Sculpture and Head of Objects Lab
  • Susan Costello
    Associate Conservator of Objects and Sculpture
  • Ellen Davis
    Assistant Paintings Conservator
  • Haddon Dine
    Objects Conservation Fellow
  • Anne Driesse
    Senior Conservator of Works of Art on Paper
  • Katherine Eremin
    Patricia Cornwell Senior Conservation Scientist
  • Allison Jackson
    Assistant Frames Conservator
  • Charlotte Karney
    Senior Conservation Technician
  • Penley Knipe
    Philip and Lynn Straus Senior Conservator of Works of Art on Paper and Head of Paper Lab
  • Cristina Morilla
    Associate Paintings Conservator
  • Alicia Morris
    Conservation Librarian
  • Laura Panadero
    Craigen W. Bowen Paper Conservation Fellow
  • Georgina Rayner
    Associate Conservation Scientist
  • Tony Sigel
    Senior Conservator of Objects and Sculpture
  • Kate Smith
    Conservator of Paintings and Head of Paintings Lab
  • Christina Taylor
    Assistant Paper Conservator
  • Julie Wertz
    Beal Family Postgraduate Fellow in Conservation Science

Administrative Departments

Collections Management / 1 (617) 495-2379

  • Jennifer Allen
    Director of Collections Management
  • John Blanchette
    Collections Assistant
  • Britt Bowen
    Collections Assistant
  • Charlene Briggs
    Art Study Centers Receptionist
  • Claire Burns
    Collections Management Coordinator
  • Janet Chen
    Senior Assistant Registrar, Campus Lending and Curricular Programming
  • Jill Comer
    Senior Exhibition Production Specialist
  • Steve Deane
    Exhibition Production Specialist
  • Francine Flynn
    Registrar for Special Exhibitions and Loans Out
  • Karen Gausch
    Manager of Exhibition Production and Collections Care
  • David Glaser
    Exhibition Production Specialist
  • Elie Glyn
    Assistant Director for Exhibitions
  • Erik Lindahl
    Exhibition Production Specialist
  • Nicole Linderman-Moss
    Associate Registrar for Loans Out
  • Mary Lister
    Assistant Director for Collections
  • Sean Lunsford
    Exhibition Production Specialist
  • Karoline Mansur
    Assistant Registrar
  • Katherine McGaughey
    Collections Assistant
  • Steve Mikulka
    Preparator, Collections Management
  • Kathryn Press
    Associate Registrar for Collections
  • Suzan Sengoz
    Assistant Director for Registration
  • Elizabeth Sirrine
    Collections Assistant
  • Caitlin Stone
    Collections Assistant

Communications / 1 (617) 495-1075

Design 1 (617) 496-3101

Editorial 1 (617) 496-6529

Public Relations and Marketing

  • John Connolly
    Associate Director of Marketing
  • Jennifer Aubin
    Public Relations Manager
    1 (617) 496-5331
  • Julia Leonardos
    Marketing Assistant
  • Tara Metal
    Digital Content Manager

Digital Infrastructure and Emerging Technology 1 (617) 495-0775

  • Jeff Steward
    Director of Digital Infrastructure and Emerging Technology
  • Ian Callahan
    Senior Architect
  • Abigail Cramer
    Digital Asset Manager/Digital Archivist
  • Chris Gerber
    Associate Director of Digital Infrastructure and Emerging Technology
  • Kathleen Kennelly
    Collections Information and Database Specialist

Digital Imaging and Visual Resources / 1 (617) 495-8211

Facilities Planning and Management 1 (617) 496-5309

  • Peter Atkinson
    Director of Facilities Planning and Management
  • Jason Barcus
    Assistant Facilities Manager
  • Paul Correia
    Maintenance Technician
  • Mark Cosgrove
    Building Superintendent
  • Michael Eigen
    Assistant Facilities Manager
  • Dennis Lesse
    Maintenance Technician
  • James Moisson
    Facilities Manager
  • Jean Vallon
    Staff Assistant

Financial 1 (617) 496-2390

  • Juliana Wong
    Director of Finance
  • Brette Farrelly
    Senior Financial Analyst
  • Sergey Gleykin
    Payroll Administrator
  • Evelyne Reyes
    Financial Assistant
  • Marsy Sumner
    Financial Operations Manager

Human Resources 1 (617) 495-2826

Institutional Advancement 1 (617) 496-5317

  • Elizabeth Cartland
    Director of Major Gifts and Strategic Initiatives
  • Pandora Hess
    Associate Director of Fellows and Patron Engagement
  • Kara Howgate-Mello
    Staff Assistant, Major Gifts
  • Shannon Kemper
    Membership Coordinator
  • Laurie Rebac
    Gift Processing Coordinator
  • Melanie Sheffield
    Chief Development Officer
  • Ann Starnbach
    Director of the Fellows Program
  • Bridget Thompson
    Development Stewardship Coordinator

Security 1 (617) 495-4040

  • Nilton Barbosa
    Director of Safety and Security
  • Mick Cusimano
    Mailroom Group Leader
  • Kevin Gallagher
    Mail Clerk
  • Ahmed Ibrahim
    Security Manager
  • Albertleon Kasongo
    Security Manager
  • Rae McWilliams
    Security Manager
  • Stanley Paul
    Safety and Security Network Administrator
  • Eldi Prifti
    Security Manager
  • Ansis Purins
    Mail Clerk
  • Dominic Spartichino
    Property Operations Assistant
  • Stephanie Tringale
    Staff Assistant, Safety and Security
  • Robert Zeiller
    Senior Security Manager

Visitor Services / 1 (617) 495-9400

  • Sanja Kugat
    Director of Visitor Services
  • Geri Calvert
    Facility Rentals Program Manager
  • Karen Costello
    Visitor Services Manager
  • Mary Booras
    Weekend Supervisor
  • Alyssa Collins
    Visitor Services and Group Visits Assistant
  • Sandrine D'Angelo
    Art Study Centers Receptionist
  • Edward Dormody
    Visitor Services and Shop Assistant
  • Jessica Dow
    Visitor Services and Shop Assistant
  • Hsiao-wen Lee
    Visitor Services and Shop Assistant
  • Sophie Pratt
    Visitor Services and Shop Assistant
  • John Sheeran
    Senior Visitor Services Assistant
  • Laura Thomas
    Visitor Services and Shop Assistant
  • Andrea Vasconcelos Gonzalez
    Visitor Services and Shop Assistant